Kręgosłup jako całość i wpływ na organizm i narządy wewnętrzne (w badaniu STRD).
Kręgosłup człowieka nazywany jest osią ciała, filarem i w przenośni i dosłownie, nosi nasze zmartwienia, problemy i kilogramy. Jego struktura jest bardzo silna, oczywiście do czasu ( zależy od naszego stylu życia) i przystosowana jest do dźwigania, obciążeń w pozycji stojącej, leżącej, siedzącej no i oczywiście w skrętach, można powiedzieć, że we wszystkich płaszczyznach.
W pierwszej kolejności wyróżniamy:
- S – płaszczyzna strzałkowa, dzielącą ciało na stronę prawą i lewą
- F – płaszczyzna czołowa – rozdzielająca szkielet na przód i tył
- R – płaszczyzna poprzeczną umożliwiająca ruchy rotacji zewnętrznej oraz wewnętrznej w stawach obwodowych, w obrębie kręgosłupa pozwala na ruchy skrętne.
Kręgosłup człowieka składa się z 5 odcinków utworzonych z 33 kości zwanych kręgami. Posiadamy naturalne krzywizny. W obrębie kręgosłupa szyjnego kręgi C1 – C7 występuje fizjologiczna lordoza szyjna, która wykazuje największą ruchomość. Podczas ruchu zginania maleje, a podczas prostowania powiększa się.
W odcinku piersiowym kręgosłupa kręgi Th1-Th12 zaznacza się fizjologiczna kifoza piersiowa. Ruch prostowania prowadzi do jej zniesienia, zaś zginanie do uwydatnienia.
Odcinek lędźwiowy kręgi L1L5 kręgosłupa, cechuje go znaczna ruchomość, pod względem zginania i prostowania.
W obrębie odcinka krzyżowego tzw. kości krzyżowej S1-S4 lub S5 oraz kości guzicznej (gość ogonowa) nie występują ruchy samodzielne, jedynie połączenie krzyżowo – biodrowe zapewnia ruchomość tego stawu.
Dolegliwości u ludzi.
W ostatnich badaniach wykazało, że ponad 40% Polaków cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa w różnych odcinkach a Amerykanie wykazują ze 60 % chorób ma swoje podłoże związane ze złym stanem kręgosłupa. W zależności gdzie ten ból jest umiejscowiony, na jakim odcinku kręgosłupa i w jakim kręgu pojawiają się różne dolegliwości np.: bóle i zawroty głowy, zaburzenia błędnika i problemy ze wzrokiem, problemy z układem oddechowym, rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, problemy z tarczycą, dolegliwości jelitowe, choroby z pęcherzem moczowym, schorzenia narządu ruchu, skurcze. Można by wymieniać jeszcze więcej, ale nie o to tu chodzi. Pomiędzy trzonami kręgów znajdują się płaskie, elastyczne chrząstki – krążki międzykręgowe, zwane także dyskami, które umożliwiają szeroki zakres ruchów i amortyzują wstrząsy, zapobiegając zderzaniu się kręgów podczas ruchu.
Skąd biorą się dolegliwości kręgosłupa?
Zdecydowanie z przeciążenia zarówno z pozycji stojącej jak i najczęściej siedzącej, chodzenia w butach na obcasach oraz często wymuszanej pozycji związanej z charakterem pracy.
Największe znaczenie w ratowaniu swojego kręgosłupa ma regularność treningów, ale również świadomość własnego ciała, sylwetki w pracy i na co dzień.
Ążenia Szukając przyczyn bólów kręgosłupa najczęściej szukamy ich w zmianach w obrębie struktur kostnych kręgosłupa tj zwyrodnienia, przysunięcia krążków międzykręgowych, jednak część dolegliwości związanych z kręgosłupem ma swoje podłoże zupełnie inne.
Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa i stawów zależy od harmonijnego współgrania działania mięśni w każdej płaszczyźnie. Ich napięcie powinno być takie, aby każdy mięsień, nie czuł, że jest na siłę rozciągany, ciągle ten sam mięsień przeciążony, rozciągnięty lub w ogóle nieaktywny. Jeżeli jakiś mięsień podtrzymujący kręgosłup ulega osłabieniu lub zbyt dużemu napięciu, to powstaje nierównowaga napięć mięśniowych, przeciąża tkanki miękkie, stawy kręgosłupa i krążki międzykręgowe.
Bardzo ważną sprawą i nie wiem czy czasem nie najważniejszą jest stres. Organizm reaguje na warunki zewnętrzne i wewnętrzne i objawia się to zwiększonym wydzielaniem hormonów tj: kortyzolu i adrenaliny i noradrenaliny. Zaburzenia hormonalne maja wpływ na zaburzenia w układzie krążenia, pracę serca, wahań tętna, ciśnienia krwi, oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Zmiany w narządzie ruchu, wynikają z naszej psychiki i reakcji na środowisko, zdarzenia, stres, chwile miłe, lub wtedy gdy się boimy lub wystraszymy. Reakcje te nazywamy psychogennością zaburzeń narządu ruchu. Długotrwały stres zaburza równowagę napięć mięśniowych i objawia się bólem kręgosłupa. Jeżeli nie dojdzie do zmian strukturalnych w obrębie tkanek, kręgów, pomoże nam aktywność fizyczna, masaże, które przywrócą równowagę mięśniową.
Jakie możemy wykonywać ćwiczenia? oczywiście najlepiej pod okiem fachowca!
• Ćwiczenia wzmacniające
• Ćwiczenia rozciągające
• Ćwiczenia równoważne, szczególnie mięśni głębokich, które stabilizują stawy kręgosłupa i kończyn, kształtują koordynacje ruchową i często one są najmniej używane, a okazuje się, że są najważniejsze dla kręgosłupa!
• Ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy
• Ćwiczenia oddechowe